David Ringstrom, CPA

26 października 2012 r. system Windows 8 stał się oficjalnie najnowszą wersją flagowego systemu operacyjnego firmy Microsoft. Dzięki poprzednim aktualizacjom systemu Windows można było szybko uruchomić nowy komputer - o ile nie używało się systemu Windows Vista. Według mnie Windows 8 został zaprojektowany tak, aby na każdym kroku zatrzymywać użytkownika w miejscu lub zmuszać go do przeskakiwania przez niepotrzebne przeszkody, dopóki nie pozna zasad działania systemu. Doświadczysz tego w mniejszym stopniu także w pakiecie Office 2013, co wyjaśnię w nadchodzących tygodniach. W tym miejscu opiszę moje pierwsze doświadczenia z systemem Windows 8, mając nadzieję, że pomoże to w ewentualnym przejściu na nowy system.

Windows 8 utrwala obecną modę na zaglądanie w okna, którą ostatnio przyjęli projektanci oprogramowania. Wieloletni użytkownicy komputerów są przyzwyczajeni do tego, że zawsze widzą przycisk lub menu, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do programów lub funkcji. W systemie Windows 8 to przyzwyczajenie znika i zostaje wypaczone.

Wiele funkcji systemu Windows 8 wymaga przesunięcia myszy w określone miejsce na ekranie i najechania nią. Na przykład nie zobaczysz widocznego przycisku Start ani paska zadań, ale raczej "panel startowy" składający się z kafelków. Te kafelki można traktować jak ikony na sterydach. Kafelki mogą mieć różne rozmiary i mogą migać, rozpraszając uwagę użytkownika. Moim pierwszym zadaniem było usunięcie wszystkich migających kafelków i powoli gromadzę kafelki, które umożliwiają mi dostęp do funkcji i programów, z których faktycznie korzystam. Jednak ten panel startowy nie jest prawdziwym pulpitem, przynajmniej nie w tradycyjnym sensie Windows.

Aby dostać się do prawdziwego pulpitu systemu Windows, należy kliknąć kafelek oznaczony jako Pulpit, jak pokazano na rysunku 1. Po zlokalizowaniu pulpitu można na nim umieszczać ikony, tak jak w poprzednich wersjach systemu Windows. Na pulpicie znajduje się również pasek zadań, do którego można przypinać elementy, tak jak miało to miejsce w systemie Windows 7 i wcześniejszych, jak pokazano na rysunku 2.

W zasadzie będziesz miał dwa pulpity, czy Ci się to podoba, czy nie. Panel startowy jest reimaginacją tradycyjnego menu Start (czy wspomniałem już, że panel startowy przewija się w prawo, gdy mysz dotknie prawej krawędzi ekranu?) Po uruchomieniu pulpitu przez kliknięcie jego kafelka można do niego wrócić, naciskając Alt-Tab, lub ponownie przejść do panelu startowego, przesuwając mysz w lewy dolny róg ekranu, najeżdżając nią przez chwilę, a następnie klikając przycisk Start, który się pojawi, i ponownie klikając kafelek pulpitu.

Rysunek 1: Windows 8 nie oferuje menu startowego, a jedynie pośredni dostęp do ekranu Pulpitu.

Rysunek 2: W systemie Windows 8 można utworzyć tradycyjny pulpit i pasek zadań.

Przesunięcie myszy w dowolny róg po prawej stronie ekranu powoduje wyświetlenie ukrytego paska narzędzi, znanego jako pasek Charms, pokazanego na rysunku 3. Pierwszą ikoną na tym panelu jest polecenie Szukaj, które uznałem za najbardziej użyteczną funkcję w systemie Windows 8. Możesz użyć tego panelu do wyszukiwania programów, plików lub funkcji, takich jak Panel sterowania systemu Windows. Następnie można przypiąć wybrane elementy z listy wyników wyszukiwania do pulpitu, panelu startowego lub paska zadań, aby później można je było znaleźć bez konieczności ponownego wyszukiwania.

Rysunek 3: Wiele funkcji systemu Windows 8, takich jak pasek Charms, wymaga przesunięcia myszy do określonych pozycji na ekranie.

Przyzwyczajaj się jednak do szukania, ponieważ aby poznać nawet najbardziej podstawowe funkcje systemu Windows 8, będziesz albo korzystał z narzędzia Wyszukiwanie, albo z wyszukiwarki Google. Aby lepiej zrozumieć, o co mi chodzi, poniżej opisano sposób wyłączania komputera z systemem Windows 8:

  • Przesuń kursor w dowolny róg po prawej stronie ekranu, aby wyświetlić pasek Charms.
  • Na pasku Charms kliknij pozycję Ustawienia.
  • W panelu Ustawienia kliknij opcję Zasilanie.
  • W sekcji Zasilanie wybierz opcję Uśpienie, Wyłącz, Uruchom ponownie lub Aktualizuj.

Kilka nieudokumentowanych metod wyłączania komputera z systemem Windows 8 obejmuje przytrzymanie przycisku zasilania z przodu komputera lub wyciągnięcie przewodu z tyłu komputera. Tak, wiem, że nie są to odpowiednie sposoby, ale na pewno się skusisz.

Krótko mówiąc, wszystkie funkcje, do których jesteś przyzwyczajony, są dostępne w systemie Windows 8, ale musisz się trochę naszukać, aby je znaleźć. Microsoft roztacza przed nami wspaniałą wizję jednego systemu operacyjnego dla wszystkich urządzeń. Rozumiem, że Windows 8 może być przydatny na tablecie, ale na tradycyjnym komputerze bez ekranu dotykowego jest ćwiczeniem z frustracji.

Są pewne aspekty systemu Windows 8, które mi się podobają, i jestem pewien, że z czasem przyzwyczaję się do zmian. Jeśli interesuje Cię system Windows 8, zaplanuj sobie odpowiednią ilość czasu na zapoznanie się z nim. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to system operacyjny, który koncentruje się raczej na bajerach i gwizdkach niż na wydajności. Miejmy nadzieję, że Microsoft się opamięta i da profesjonalistom możliwość wyłączenia blichtru i wykonania jakiejś pracy.

Przeczytaj więcej artykułów autorstwa Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, firmą konsultingową zajmującą się oprogramowaniem i bazami danych, świadczącą usługi szkoleniowe i doradcze na terenie całego kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [email protected] lub śledź go na Twitterze. David jest prelegentem na konferencjach poświęconych Microsoft Excel, a także prowadzi webcasty dla kilku dostawców usług CPE, w tym dla partnera CPE Link w AccountingWEB.