Aby być uczciwym, niektórzy z was mogli już zacząć dyskutować lub słyszeć dyskusje na temat sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego, w szczególności wkraczających w przestrzeń księgową.

Dla wielu z was, którzy jeszcze tego nie zrobili lub nadal chcą uzyskać odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ten kolejny poziom automatyzacji wpłynie na narzędzia, z których już korzystacie i jak ogólnie pracujecie z klientami, rozpoczęliśmy dla was dyskusję.

Właśnie tak, gdy wszyscy zaczynaliście czuć się komfortowo lub przynajmniej przyzwyczajać się do tego, czym jest chmura i jak można ją wykorzystać w swojej praktyce i pracy z klientami, teraz pojawia się sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Co to do cholery jest, możesz zapytać? Nie bój się.

Nasz niedawny czat z kluczowymi dyrektorami z Sage, Intuit, Xero, a nawet IBM powinien służyć do demistyfikacji lub przynajmniej uspokojenia nerwów związanych z tą kolejną falą technologiczną i jej potencjalnym wpływem na zawód... w każdym razie z perspektywy dostawcy. W szczególności zaangażowaliśmy się w rozmowę wideo na żywo z takimi osobami jak:

  • Jennifer Warawa - EVP - Partnerzy, Księgowi i Sojusze w Sage
  • Kriti Sharma - wiceprezes ds. botów i sztucznej inteligencji w Sage
  • Leon Katsnelson - dyrektor i CTO, platforma analityczna, nowe technologie, IBM
  • Mark Rees -- dyrektor generalny ds. produktów dla małych firm, Xero
  • Ariege Misherghi -- dyrektor ds. zarządzania produktami, rozwiązania księgowe, Intuit

Nie zdradzając zbyt wiele, zebraliśmy te osoby razem, ponieważ każda z ich firm podjęła niezależne zobowiązania w zakresie uczenia maszynowego w swoich podstawowych produktach - z których większość księgowych i małych firm korzysta na co dzień. W szczególności IBM - twórcy jednej z najpopularniejszych "osobowości" sztucznej inteligencji Watson - również publicznie mówił o swoim zaangażowaniu w sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe w księgowości.

Każda z tych osób ma własną perspektywę na to, dlaczego są zaangażowani w sztuczną inteligencję, a także jaki może mieć ona wpływ na zawód. Ogólnie rzecz biorąc, naszym głównym celem było rozpoczęcie dyskusji z naszymi odbiorcami i oczywiście kontynuowanie jej dla tych, którzy już mają ją na myśli, wokół tematu, który dopiero się pojawia.

Co więcej, osobiście byłem świadkiem tego, jak chmura przyciągnęła większość społeczności zawodowej i małych firm nieco nieprzygotowanych na jej wpływ, a nawet obawiających się jej istnienia. W związku z tym nie chcieliśmy, aby to samo stało się ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym w księgowości.

Zgodnie z naszym celem w AccountingWEB, chcemy być źródłem inspiracji, wglądu i oczywiście społeczności. W tym celu zapewnienie forum dla odpowiednich rozmów jest częścią naszego "dlaczego".

Nie jest naszym zamiarem, aby ta dyskusja była ostateczna na temat uczenia maszynowego, ale ponownie, aby zapewnić więcej podstaw do własnych debat i dyskusji na ten temat. Czy nam się to podoba, czy nie, to się dzieje, a najlepszym sposobem na wyprzedzenie lub przynajmniej dotrzymanie kroku jest rozpoczęcie rozmowy na ten temat i słuchanie tych, którzy się na tym znają.

Możesz obejrzeć cały film poniżej w wolnym czasie. Mamy nadzieję, że Ci się spodoba, a nawet czegoś się z niego nauczysz!