David H. Ringstrom, CPA

Pakiet Office 2010 jest już dostępny w sklepach i na stronie www.office.com, więc każdy może zaktualizować go do najnowszej wersji flagowego pakietu biurowego firmy Microsoft. Pakiet Office 2010 zawiera wiele udoskonaleń nowego interfejsu użytkownika wprowadzonego w pakiecie Office 2007.

Jak być może wiesz, firma Microsoft porzuciła stosowany od dziesięcioleci interfejs użytkownika składający się z rozwijanych menu na rzecz nowego podejścia znanego jako wstążka. Choć wstążka powoduje zgrzytanie zębami i wyrywanie włosów u długoletnich użytkowników pakietu Office, użytkownik może się do niej dość szybko przyzwyczaić - zwłaszcza jeśli skorzysta z bezpłatnych narzędzi przejściowych dla programów Word, Excel i PowerPoint. W chwili pisania tego tekstu wersje 2010 tych interaktywnych przewodników nie zostały jeszcze udostępnione, ale interfejsy użytkownika są niemal identyczne między pakietami Office 2007 i Office 2010. Każda osoba korzystająca z pakietu Office 2007 powinna bezproblemowo przejść do pakietu Office 2010.

Jedną z głównych zmian, którą zauważą użytkownicy aktualizacji, jest powrót menu Plik w aplikacjach pakietu Office 2010 w miejsce okrągłego przycisku Office w pakiecie Office 2007. Co więcej, zmieniła się struktura tego menu rozwijanego. Podczas gdy menu pakietu Office 2007 ma w większości taką samą strukturę jak tradycyjne menu Plik, w pakiecie Office 2010 wprowadzono nowy widok Backstage, który ma ułatwić kontrolę nad różnymi aspektami dokumentu, takimi jak drukowanie i ochrona dokumentu podczas udostępniania innym osobom. W pakiecie Office 2010 dodano także funkcje edycji obrazów i przechwytywania ekranu we wszystkich aplikacjach pakietu Office.

Inne nowe funkcje obejmują edycję wideo w programie PowerPoint, ulepszony panel nawigacyjny w programie Word oraz moją ulubioną nowość - możliwość dostosowania wstążki. Wstążki pakietu Office 2007 nie da się dostosować, chyba że uciekniesz się do skomplikowanego programowania, którego wyjaśnienie wymagało napisania książki. Natomiast w Office 2010 każdy może dodawać i usuwać polecenia ze wstążki, a nawet tworzyć nowe karty. Ponadto można łatwo eksportować dostosowane ustawienia i importować je do pakietu Office 2010 na innych komputerach. Nareszcie można stworzyć interfejs programu Excel, który grupuje polecenia używane codziennie w sensowną dla użytkownika sekwencję, co może być znaczną oszczędnością czasu.

Program Excel 2010 ma kilka nowych funkcji, takich jak linie iskrzące (wykresy w komórkach), slicery (wizualna metoda filtrowania) i PowerPivot (funkcja specyficzna dla programu Excel 2010, która umożliwia korzystanie z tabel przestawnych do jednoczesnego analizowania milionów rekordów danych (zob. www.powerpivot.com).

Nowe funkcje programu Outlook 2010 to między innymi rozszerzona wstążka, Szybkie kroki (sposób na automatyzację powtarzających się zadań), Rozmowy (sposób na archiwizowanie lub usuwanie powiązanych ze sobą wiadomości w jednym kroku) oraz Karty kontaktów (sposób na uzyskanie podstawowych informacji o osobach kontaktujących się z nami za pośrednictwem poczty elektronicznej).

Zazwyczaj co drugie lub trzecie wydanie pakietu Office ma charakter transformacyjny, natomiast wydania pośrednie mają charakter udoskonalający. Każdy, kto obecnie korzysta z pakietu Office 2007, znajdzie w pakiecie Office 2010 wiele przydatnych ulepszeń, natomiast osoby przechodzące z pakietu Office 2003 lub wcześniejszej wersji będą musiały nauczyć się obsługi interfejsu wstążki.

Należy pamiętać, że firma Microsoft zlikwidowała ceny aktualizacji dla pakietu Office 2010, więc wszyscy muszą płacić pełną cenę. Może to zniechęcić niektórych użytkowników do aktualizacji, ale warto rozważyć także opcje bezpłatne. Office 2010 Starter (obecnie w fazie testów beta) będzie wersją o ograniczonej funkcjonalności, wspieraną reklamami, można też uzyskać dostęp do bezpłatnych aplikacji Office Web Apps pod adresem www.skydrive.com. Założenie bezpłatnego konta zapewnia 10 GB bezpłatnej pamięci masowej online oraz możliwość tworzenia nowych dokumentów w webowych wersjach aplikacji Office 2010. Bezpłatną wersję próbną pakietu Office 2010 można także pobrać z witryny www.office.com.

Przeczytaj więcej artykułów autorstwa Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje firmą Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, zajmującą się doradztwem w zakresie oprogramowania i baz danych, świadczącą usługi szkoleniowe i konsultingowe na terenie całego kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [email protected] lub śledź go na Twitterze. David jest prelegentem na konferencjach poświęconych Microsoft Excel, a także prowadzi webcasty dla kilku dostawców usług CPE, w tym dla partnera CPE Link w AccountingWEB.