Historycznie rzecz biorąc, duże zmiany w programie Microsoft Excel pojawiały się co około trzy lata, ale od tego czasu każdy, kto go używa, powiedziałby, że Excel 2007, 2010 lub 2013 ma te same funkcje i funkcjonalność w danym roku wersji.

Ulepszenia były czasami dodawane za pomocą rzadkich dodatków Service Pack. Na przykład dodatek Service Pack 1 dla pakietu Office 2007 w końcu dodał możliwość zapisywania dokumentów jako plików PDF. Większość aktualizacji programu Excel, zwłaszcza tych dostarczanych w formie dodatków Service Pack, zawierała zakulisowe poprawki lub poprawki błędów. Tak było do czasu pojawienia się programu Excel 2016.

W programie Excel 2016 firma Microsoft podzieliła użytkowników programu Excel na dwie oddzielne klasy: subskrybentów i posiadaczy licencji wieczystej. Jeśli jesteś subskrybentem, to płacisz pewną kwotę miesięcznie lub rocznie za licencjonowanie produktów Microsoftu.

Uprawnia to również do częstych ulepszeń oprogramowania, takich jak nowy trwały schowek, który nie wyrzuca już skopiowanych danych w mgnieniu oka. Subskrybenci mogą również korzystać z kilku nowych funkcji arkusza, których nie mogą używać posiadacze licencji wieczystej na program Excel 2016. Krótko mówiąc, Excel 2016, a także aplikacje Microsoft Office, ewoluują w tempie, jakiego wcześniej nie widzieliśmy.

O ile nie zaznaczono inaczej, aktualizacje te pojawiają się na komputerze automatycznie i bez zapowiedzi. Okresowo napotkasz nowy monit, który zwróci twoją uwagę na najnowsze ulepszenia; jednak ostatnia kompilacja spowodowała, że menu w programie Excel straciło setki poleceń, jak pokazano na rysunku 1.

Dostęp do tego ekranu uzyskałem w programie Excel 2016, wybierając najpierw Plik, a następnie Opcje. Stamtąd:

 1. Wybierz Pasek narzędzi szybkiego dostępu.
 2. Wybierz Polecenia spoza wstążki.
 3. Na liście powinno pojawić się kilkaset poleceń menu.

Rysunek 1 : Niedawna aktualizacja programu Excel 2016 spowodowała zniknięcie setek poleceń menu.

Pisałem już o niektórych ukrytych perełkach na tej liście:

 • Tworzenie dostępu do polecenia Pełny ekran za pomocą jednego kliknięcia w programie Excel 2013 i nowszych wersjach
 • Odkrywanie polecenia Formularz, które zniknęło w programie Excel 2007 i nowszych
 • Przywrócenie klasycznego podglądu wydruku w programie Excel 2010 i nowszych
 • Tworzenie łatwiejszych skrótów klawiaturowych dla Paste Special

Wystarczy powiedzieć, że często wchodzę i wychodzę z tej części Excela i niestety zauważyłem brakujące polecenia podczas prowadzenia zajęć szkoleniowych na żywo. Okazało się, że istnieje proste rozwiązanie:

 1. Wybierz menu Plik programu Excel.
 2. Wybierz polecenie Konto.
 3. Kliknij przycisk Opcje aktualizacji.
 4. Wybierz opcję Aktualizuj teraz.

Rysunek 2 pokazuje sekcję z numerem kompilacji. "Zła kompilacja", która spowodowała błąd pokazany powyżej, to kompilacja 1706. Problem został naprawiony w kompilacji 1707.

W chwili pisania tego tekstu moja wersja programu Excel 2016 została już zaktualizowana do wersji 1708. Oczywiście jestem zarejestrowany w programie Office Insider i poprosiłem o szybkie aktualizacje, co oznacza, że moja wersja programu Excel zmienia się częściej niż większość użytkowników. W związku z tym niektóre z moich doświadczeń są spowodowane przeze mnie, ale wątpliwa kompilacja 1706 została niedawno udostępniona szerszej publiczności, o czym świadczą inne osoby zgłaszające ten sam problem.

Jeśli twoja wersja programu Excel 2016 nie zawiera słów "Produkt subskrypcyjny", jak pokazano na rysunku 2, to masz bezterminowo licencjonowaną wersję programu Excel, która nie otrzymuje tych częstych aktualizacji. Twoje doświadczenie jest bardziej podobne do wcześniejszych wersji programu Excel.

Jednak trzymanie się starej wersji programu Excel również niekoniecznie jest wytchnieniem. W marcu 2017 roku Microsoft wypuścił poprawkę bezpieczeństwa MS17-014, zwaną również KB3178690, która powodowała wiele niewytłumaczalnych awarii w programie Excel. Poprawka KB3191855 została wydana w celu rozwiązania problemu z programem Excel 2010, ale dopiero po spowodowaniu znacznej frustracji i utraty pracy.

Rysunek 2: Możesz ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji z menu Konto.

To jednak nie wszystko. Jak zauważyłem, wiele nowych kompilacji pomaga Excelowi ewoluować znacznie szybciej niż kiedykolwiek, ale jest w tym aspekt liczbowy. Więcej kompilacji, większy potencjał błędów. Jeśli wolisz siedzieć z boku, możesz wyłączyć te automatyczne aktualizacje w programie Excel 2016:

 1. Wybierz Plik.
 2. Wybierz Konto.
 3. Kliknij Opcje aktualizacji.
 4. Wybierz Wyłącz aktualizacje.

Należy pamiętać, że niektóre aktualizacje są poprawkami bezpieczeństwa, więc wyłączenie aktualizacji może rozwiązać jeden problem i narazić użytkownika na inne. Jeśli otrzymasz złą kompilację programu Excel, a nowa kompilacja nie jest dostępna, użytkownicy z pewną wiedzą techniczną mogą przywrócić swoją wersję programu Excel.