Udało nam się osiągnąć postęp w zakresie jakości audytu, ale potrzebujemy zaangażowania, jeśli chcemy eksperymentować z tym, czym może być audyt. Barry Melancon, prezes AICPA

Słowa te odbijały się echem w uszach uczestników konferencji Digital CPA, która odbyła się w tym tygodniu w National Harbor, Md., ponieważ ewolucja audytu była jednym z głównych tematów dyskusji i nie bez powodu.

Powszechnie wiadomo, że metody i technologia audytu niewiele się zmieniły w czasie, gdy większość obecnych CPA wykonywała swój zawód. Jednak podobnie jak wszystkie aspekty profesjonalnej rachunkowości, również ta ulega zmianom.

Wraz z rozwojem narzędzi takich jak uczenie maszynowe i blockchain, a także zwiększoną akceptacją chmury, audyt może w końcu doczekać się czasu, w którym podstawowa księgowość i rachunkowość cieszyła się wspomnianymi technologiami. W związku z tym, podobnie jak początkowe obawy przed chmurą i automatyzacją w ogóle, która przejmie obowiązki tradycyjnego księgowego, pojawiają się głosy, że blockchain i modernizacja audytu mogą zmniejszyć rolę audytorów. Nie jest tak, jak twierdzi panel profesjonalistów obecnych na tym wydarzeniu.

"Możesz sobie przypomnieć, kiedy mówiono, że my [audytorzy] zostaniemy pozbawieni pracy z powodu XBRL. Podobna sytuacja ma miejsce wokół blockchaina, ale to się nie stanie" - powiedział Brian Fox, współzałożyciel firmy Confirmation.com, zajmującej się technologią audytu. Według panelistów to, co będzie musiało się zmienić, a raczej ewoluować, to umiejętności biegłych rewidentów, aby właściwie dostosować się do nowych technologii i metod audytu, jeśli rzeczywiście mają przetrwać, powiedział.

"Audyt nie zniknie wraz z blockchainem lub jakąkolwiek nowoczesną technologią, ale zmieni się to, co jest audytem. Istnieje okres przydatności do spożycia dla danych historycznych, finansowych", powiedział Alan Anderson, CPA i właściciel, Account-Ability Plus. "Konieczne będzie stworzenie podstawowej linii umiejętności, a następnie specjalistów tematycznych w ramach firmy".

Jedną z rzeczy, przed którą Anderson ostrzegał w kontekście przyszłości audytu, jest to, że podstawowa metoda "top-down" musi ewoluować, ponieważ technologia obecnie wyprzedza umiejętności wielu dzisiejszych audytorów. Zasugerował na przykład, aby audytorzy firm zaczęli poznawać swoich klientów bardziej niż ich bilanse lub sposób, w jaki ich dane znalazły się w księgach rachunkowych.

"Excel wykonuje lepszą pracę niż ja z 10-klawiszowym [kalkulatorem], ale [młodsi] audytorzy nie chcą dziś gonić za papierem, chcą dowiedzieć się, jak pomóc i być kreatywni" - powiedział Fox. "Nie będą długo w firmie, jeśli będziesz kazał im tylko dodawać kolumny i liczby".

Więc prawdziwym pytaniem dla przyszłości audytu staje się nie tyle uzyskanie umysłów wokół nowych narzędzi, ale jak dokładnie audyt będzie inny i koncepcyjnie wymyślić nowe strategie. W związku z tym, pozostawię Państwa tak, jak zaczęliśmy ten artykuł, ze słowami Melancona z jego porannego przemówienia inauguracyjnego:

"Podejmujemy wyzwanie zmiany tego, czym jest audyt... dziś naszym wyzwaniem jest również stworzenie zdolności do dostrzeżenia nowych możliwości, nowych usług, których jeszcze nie oferujemy. Jeśli tego nie zrobimy, nie zagwarantujemy sobie przestrzeni".

Related Content

Zyskiwanie na jakości mniejszych audytów