Rewolucja w zakresie oprogramowania jako usługi (SaaS) jest nad nami, przynosząc ze sobą wyzwania i możliwości dla księgowych.

Po pierwsze, wyzwania
Technologia SaaS zapowiada się jako głęboko zakłócająca tradycyjny model prowadzenia ksiąg rachunkowych. W końcu, procesy oparte na regułach (tj. zadania, które podążają ogólnie przewidywalnymi ścieżkami lub dają przewidywalne wyniki przy określonych danych wejściowych) są dokładnie tym rodzajem rzeczy, które platformy oprogramowania są w stanie najlepiej obsłużyć. Korzyści dla firm są oczywiste i znaczące, i są one (szczerze mówiąc) dość łatwe do dostarczenia przez firmy programistyczne.

Branża SaaS jest najwcześniejszym początkiem wielkiej gorączki lądowej i będzie wywierać ogromny nacisk na klasyczne, oparte na regułach prace administracyjne. Tak, to obejmuje księgowość i rachunkowość. Możecie mi nie wierzyć, ale biorąc pod uwagę, że American Express (i wiele innych) są już w stanie zapewnić szczegółowe kategoryzacje naszych wydatków każdego miesiąca, jesteśmy naprawdę nie tak daleko od komputerów zarządzających księgami i podatkami z bardzo minimalnym poziomem wkładu człowieka - dane są prawie wystarczająco dobre, aby na to pozwolić!

W porządku, teraz dobre wieści
Księgowi mogą odnieść ogromne korzyści z tego przejścia. Czy zdają sobie sprawę, czy nie, wielu księgowych są zaufanych doradców technologicznych dla firm, które obsługują już. Większość księgowych już przyniósł narzędzia oprogramowania do zniesienia w zarządzaniu własną codzienną pracę. Jednak rzadko który właściciel firmy zna się na programie QuickBooks tak dobrze, jak księgowy zatrudniony w firmie lub korzystający z usług zewnętrznych. Tak więc księgowi nie tylko wykazali wartość technologii dla biznesu, ale również udowodnili, że mają pewien poziom komfortu i biegłości w posługiwaniu się takimi narzędziami. Tak więc, nikt nie ma lepszej pozycji w organizacji, aby znaleźć i polecić narzędzia do zwiększenia efektywności procesów. Nr 1.

Dla księgowych gotowych do przyjęcia nadchodzących zmian, wiadomości są jeszcze lepsze: Branża SaaS umiera, aby z Tobą współpracować! Firmy takie jak Knowify i większość innych dostawców SaaS oferują programy resellerskie, które zapewniają podział przychodów z księgowymi uczestniczącymi w programie za każdego płacącego klienta, którego wprowadzą; wystarczy do nich zadzwonić i zapytać.

Jak na ironię, ponieważ praktycznie wszyscy oferują podobne zachęty finansowe do odsprzedaży swoich rozwiązań, tak naprawdę nie ma tu żadnego konfliktu interesów; raczej rynek SaaS jako całość wynagradza Cię za pełnienie roli "agenta zmian" i jest to rola, którą powinieneś chętnie przyjąć.

Jak wykorzystać tę rosnącą falę
Jeśli chcesz jeździć na tej fali wznoszącej, ścieżka naprzód jest całkiem jasna. Zacznij od poznania niektórych narzędzi SaaS, które zostały zaprojektowane dla konkretnych branż/biznesów, które obsługujesz. Prawie wszystkie będą oferować darmowe wersje próbne, wersje demonstracyjne, samouczki itp. Większość z tych dobrych można nauczyć się w ciągu kilku, szybkich godzin, gdy zrozumiesz ich wewnętrzną logikę. Kiedy masz uchwyt na to, co każdy z nich może zrobić, zapisz się do programów resellerskich.

Nie martw się. Każdy, kto może znaleźć drogę przez QuickBooks będzie w stanie zorientować się w różnych platform SaaS tam. Na koniec dnia, robisz swoim klientom ogromną przysługę, przynosząc technologię, która może uczynić ich lepszymi konkurentami na ich własnych rynkach. I jak powiedziałem wcześniej, firmy po stronie SaaS rzeczy, takich jak Knowify, nie może się doczekać, aby pracować z tobą!

Na koniec, zalecaj właściwą mieszankę narzędzi firmom, dla których pracujesz. Będą Ci wdzięczni. Moc, jaką może zapewnić oprogramowanie SaaS jest naprawdę niesamowita, a koszt jest trywialny w porównaniu z tymi zyskami. Co ważniejsze, będziesz dodawać wartość do tych firm, stając się wewnętrznym mistrzem wydajności procesów - i ekspertem w nowej technologii.

Jeśli i kiedy nadejdzie dzień, że będzie mniej pracy księgowej do zrobienia, nadal będziesz odgrywać kluczową rolę w byciu ekspertem platformy SaaS i zaufanym doradcą technologicznym. Aha, i powtarzające się comiesięczne kontrole od dostawców SaaS też nie zaszkodzą.

O autorze:
Dan deRoulet Jr. jest współzałożycielem Knowify LLC, opartego na chmurze pakietu oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, zbudowanego, aby pomóc firmom organizować i zarządzać swoimi firmami w biurze lub w terenie z dowolnego inteligentnego urządzenia.