David Ringstrom, CPA

IBM ogłosił niedawno, że Lotus 1-2-3 nie będzie już dostępny w sprzedaży. Większość czytelników tego artykułu będzie miała prawdopodobnie jedną z dwóch reakcji: "Czym jest Lotus 1-2-3?" lub inaczej niedowierzanie "Lotus 1-2-3 był jeszcze na rynku?". Jeśli jesteś w pewnym wieku, możesz z tęsknotą wspominać Lotusa 1-2-3 jako swój pierwszy program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych.

Lotus 1-2-3 miał sugerowaną cenę detaliczną 352 USD, ale wkrótce nie będzie już dostępny w sprzedaży. Chociaż nie był to pierwszy arkusz kalkulacyjny - to wyróżnienie ma VisiCalc - Lotus 1-2-3 był właścicielem arkusza kalkulacyjnego przez kilka lat. Choć Lotus prześcignął Quattro Pro, Microsoft Excel ostatecznie wygrał wojnę o arkusze kalkulacyjne.

Lotus był powolny w wprowadzaniu innowacji i dzielnie trzymał się swojego dziedzictwa opartego na DOS-ie, podejmując słabe wysiłki w zakresie publikowania na biurku, takie jak WYSIWYG. Ten dziwaczny akronim oznaczał "What You See Is What You Get" (To, co widzisz, jest tym, co dostajesz) w odniesieniu do stosowania czcionek, kolorów i innego formatowania danych oraz uzyskiwania takiego samego wyniku na papierze, jaki widziało się na ekranie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądały arkusze kalkulacyjne "w tamtych czasach", możesz pobrać i uruchomić program VisiCalc.

Lotus 1-2-3 został wydany po raz pierwszy w 1983 roku, więc jego wycofanie z rynku w tym roku oznacza koniec trzydziestoletniej działalności. IBM kupił Lotus Corporation w 1995 roku i nadal sprzedaje Lotus Notes, wśród innych ofert, ale wkrótce całkowicie porzuci nazwę Lotus. Lotus Corporation miała bogatą przeszłość, w tym innowacyjne alternatywne arkusze kalkulacyjne, takie jak Improv i Symphony, które nigdy nie zdobyły popularności na rynku.

IBM będzie nadal zapewniał wsparcie dla Lotusa 1-2-3 do czerwca 2014 r., więc zagorzali użytkownicy mają okres żałoby, w którym mogą przenieść swoje sprawy związane z arkuszem kalkulacyjnym do Numbers firmy Apple, Google Docs, OpenOffice, a może nawet Microsoft Excel.

Przeczytaj więcej artykułów autorstwa Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje firmą Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, zajmującą się doradztwem w zakresie oprogramowania i baz danych, świadczącą usługi szkoleniowe i konsultacyjne na terenie całego kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [email protected] lub śledź go na Twitterze. David przemawia na konferencjach na temat Microsoft Excel i prezentuje webcasty dla kilku dostawców CPE, w tym partnera AccountingWEB - CPE Link.