David H. Ringstrom

Pomimo trzech kolejnych odsłon systemu Windows, Windows XP pozostaje drugą najpopularniejszą wersją systemu operacyjnego. Ten cykl rozpoczął się, gdy użytkownicy odrzucili Windows Vista, mimo że Microsoft zrehabilitował się Windows 7. Z kolei Microsoft ponownie zraził do siebie klientów dużymi zmianami interfejsu użytkownika w Windows 8. Niezależnie od tego, 38 procent użytkowników komputerów korzystających obecnie z systemu Windows XP będzie musiało wkrótce przejść na nowoczesny system operacyjny lub narazić się na szkodliwe oprogramowanie.

Wielu użytkowników trzyma się Windows XP z powodu niezrozumiałych zmian, jakie Microsoft wprowadził w Windows 8. Młyny plotek technologicznych obfitują w pogawędki, że następna wersja systemu Windows, podobno o nazwie kodowej "Windows Blue", pojawi się jeszcze w tym roku i być może wskrzesi przycisk startowy i tradycyjny pulpit, który użytkownicy cenią. Najnowsze słowo na ulicy jest to, że będzie to darmowa aktualizacja dla istniejących użytkowników Windows 8.

Ponadto, sprzedaż komputerów osobistych spadła o 14 procent, jak późno, co może być przypisane do rynku push back na Windows 8. Wiele pisarzy technologicznych są podejmowania siana z tym, głosząc, że jesteśmy wprowadzenie post-PC świata. Inni zauważają, że komputery PC stają się jak kuchenki mikrofalowe. Większość z nas ma w domu kuchenkę mikrofalową, którą wymieniamy dopiero wtedy, gdy się zużyje. Podczas gdy wiele zadań i konsumpcji informacji przenosi się na platformy mobilne, zawsze będzie istniał znaczący zestaw zadań, które najlepiej wykonywać na komputerze, szczególnie dla księgowych.

Niezależnie od tego, Microsoft zakończy wszelkie wsparcie dla Windows XP od kwietnia 2014 roku. Oznacza to, że nie będzie dostępne wsparcie techniczne ani nowe łatki do oprogramowania. Grupa zmotywowanych osób stale poszukuje luk w systemie Windows, które następnie Microsoft likwiduje za pomocą łatek. Jednak po kwietniu 2014 roku nie będzie już żadnych łatek dla Windows XP, co może oznaczać sezon otwarty dla twórców złośliwego oprogramowania. Ale nawet jeśli Microsoft dotrzyma słowa i zakończy wsparcie dla Windows XP, sprzedawcy programów antywirusowych i antywirusów innych firm będą nadal oferować pewien poziom ochrony dla użytkowników Windows XP.

Chociaż istnieją praktyczne powody, aby zakończyć wsparcie dla Windows XP, Microsoft ma również motywację do zwiększenia przychodów. Tak jak każdy inny biznes, firmy programistyczne potrzebują stałego strumienia przychodów. Sprzedawcy oprogramowania księgowego, takie jak Intuit i Sage, zazwyczaj wspierają swoje trzy najnowsze wersje, co zapewnia okresowe aktualizacje z ich interfejsu użytkownika. Rzeczywiście, Sage niedawno zawęził cykl dalej, w efekcie wymagając rocznych aktualizacji oprogramowania od użytkowników usług płacowych. Systemy operacyjne są jednak nieco inne, o czym świadczy fakt, że tak wielu użytkowników komputerów wciąż uruchamia komputery z systemem Windows XP. Osobiście, na jednym z moich biurek wciąż mam starzejący się komputer z Windows XP, ale słabnące wsparcie dla XP to kolejne przypomnienie, że czas wypasać mojego starego konia roboczego.

Przeczytaj więcej artykułów autorstwa Davida Ringstroma.

O autorze:

David H. Ringstrom, CPA kieruje firmą Accounting Advisors, Inc. z siedzibą w Atlancie, zajmującą się doradztwem w zakresie oprogramowania i baz danych, świadczącą usługi szkoleniowe i konsultacyjne na terenie całego kraju. Skontaktuj się z Davidem pod adresem [email protected] lub śledź go na Twitterze. David przemawia na konferencjach na temat Microsoft Excel i prezentuje webcasty dla kilku dostawców CPE, w tym partnera AccountingWEB - CPE Link.